Hírek
Beke Ivett, Kovács Szandra
Szakképzési Centrumok által szervezett munkaerőpiaci-képzések indítása
2024 májusában a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Nemzetgazdasági Minisztérium, a kormányhivatalok, és a települési önkormányzatok által olyan képzések jönnek létre, amelyek megvalósulása gazdasági partnerek és a kamarák partneri együttműködésével
A pilot programban résztvevők először Hajdú-Bihar Vármegyében, a Berettyóújfalui és a Debreceni Szakképzési Centrumok szervezésében szerezhetnek szakmát, szakképesítést, részszakmát vagy hatósági képzést. A partnerség sikerét mutatja, hogy már a képzésszervezés közben jelentősen nőttek az előzetes létszámok.
A projektindító sajtótájékoztatón Nagyné Legény Ildikó, Hajdúnánás város alpolgármestere köszöntötte a vendégeket; és elmondta, hogy elkötelezetten és minden erejükkel azon dolgoznak, hogy tegyenek a szakképzésért, tegyenek az oktatás színvonaláért és a fiatalok jövőjéért, hiszen róluk szól ez a történet elsősorban.
Dr. Hankó Balázs, a KIM innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára kifejtette, a cél az, hogy minden dolgozni vágyó kezébe olyan szakma kerüljön, amivel azonnal elhelyezkedhet (azaz van munkaerőpiaci kereslete), amivel előrébb lép, és amiben jól érzi magát. Nem kevesebb feladatot vállalnak, minthogy ez év végéig 20 ezer álláskereső főnek biztosítanak 100%-os támogatással intenzív felnőttoktatást, felnőttképzést. Ezzel is szeretnének hozzájárulni a magyar gazdaság még versenyképesebbé tételéhez.
A rendezvényen a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal nevében Tapolcai Zoltán, Foglalkoztatási, Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi főosztályvezető szólalt fel. „- A képzést ott kell megcsinálni, ahol az álláskeresők vannak – és ez azért jelentős szempont, mert a képzésben résztvevők sokszor alacsony mobilitási hajlandósággal rendelkeznek. A kormányhivatal feladata ebben a folyamatban tehát az is volt, hogy megtalálja azokat a helyi gazdasági szereplőket, ahol a képzést követően el tudnak helyezkedni.”
A sajtótájékoztatót Tirpák Zsolt, a Debreceni Szakképzési Centrum kancellárja zárta, aki elmondta: elsőnek lenni mindig nagy felelősség, de Hajdú-Bihar vármegye és Debrecen örömmel vállalta ezt a feladatot, annak minden örömével és útközbeni tervével. A gazdasági fejlődésben – bármilyen korszakban – a munkaerő utánpótlás kulcsfontosságú. A szakképzési centrumok felnőttek a feladathoz, olyan magas szintű képzést tudnak biztosítani, hogy a humánerőforrás, a szakmai képzés tovább fog erősödni az elkövetkezendő időszakban. A pilot program megvalósulásában a szakmai képzés csak egy kis szelet. Kiemelten fontos az is, hogy mentális támogatást adjon a program, és hogy elhitesse, hogy az álláskereső fontos a munkaerőpiacon, valamint, hogy a képzés által új önbizalmat, lehetőségeket és legfőképpen: karriertámogatást kapjanak. Az eredményesség ebben a komplex programban lépésről lépésre fog haladni, ez adja a különlegességét.
A program célja kettős: nem csak az álláskeresőket támogatja, de egyben a munkaerőpiacot is. A potenciális munkaerőtartalékot jelentő munkanélküliek, a dolgozni szándékozó, de munkát aktívan nem keresők munkaerőpiaci szempontból releváns szakmához, szakképesítéshez juthatnak, alap- és munkaerőpiaci kompetenciáikat fejleszthetik, foglalkoztathatóságuk nagyban előmozdulhat.
Hajdú-Bihar Vármegyében a program keretében 57 képzési csoportban, 18 helyszínen 643 fő szerezhet szakmát, részszakmát, szakképesítést vagy vehet részt hatósági képzésben. A képzések időtartama szakképesítések és részszakmák esetén 2-3 hónap, szakmák esetén 11-12 hónap. A képzések több ütemben indulnak és legkésőbb 2025 júniusában zárulnak.
A program első ütemeként három szakképesítés megszerzésére irányuló szakmai képzés indítása került meghatározásra. Élelmiszer-eladó képzés (17 fő) indult debreceni helyszínnel május 6-án, Higiénés intézményi takarító képzés (20 fő) indult nyíradonyi helyszínnel május 7-én, és Betegkísérő képzés (20 fő) indul derecskei helyszínnel május 13-án.
A képzési program kialakításában kiemelt szerep jut a kompetenciaelemzéseknek, a bemeneti mérések eredményeinek, a munkaerőpiaci ismereteknek és a karriertámogatásnak - ennek érdekében a képzésben résztvevők közvetlenül összekapcsolásra kerülnek a gazdasági szereplőkkel. A munkáltatói igények nemcsak a szakmák, szakképesítések körét determinálják, hanem a képzési tartalmat és szakmai követelményeket is.
A szakképzési centrumok felkészültek és rendelkezésre állnak a képzésindításhoz szükséges tárgyi és személyi feltételek, valamint a program indulásához létrehoztak egy operatív felnőttképzési és szakmai támogató csoportot is. A célcsoport képzésbe történő bevonása és benntartása érdekében az oktatás a lakóhelyen, vagy ahhoz a lehető legközelebb valósul meg, az oda való eljutás a célcsoporttagoknak szervezetten/támogatottan történik. A képzésben tartás és a motiváció erősítése érdekében kellő helyismerettel rendelkező mentorok is bevonásra kerülnek.
GALÉRIA
Szakképzési Centrumok által szervezett munkaerőpiaci-képzések indítása
KAPCSOLÓDÓ HÍREK
Karácsonyi műsor és közös ebéd zárta az évet a DSZC-nél
Néhány nap maradt már csak a naptári évből, december 17-én tartotta karácsonyváró alkalmát a Debreceni Szakképzési Centrum, ahol két intézmény diákjainak előadásai segítették az ünnepi hangolódást.
Beke Ivett
Diákolimpikonokat díjaztak a Vármegyeházán
A jövő hajdú-bihari sportreménységeit ismerték el december 12-én a Hajdú-Bihar Vármegyei Diáksport és Szabadidő Egyesület hagyományos diákolimpiai gáláján. Az eseményen a vármegye legaktívabb iskolái és testnevelői részesültek elismerésben. A DSZC tanulói
Beke Ivett
Szeretetvendégség tanulóink segítségével
Advent idejére az Emlékkert Adventi Lélekkertté alakult, melyben lehetőség nyílik találkozásokra, elmélyülésre, az élő betlehemezés hagyományának felelevenítésére. A Debreceni Szakképzési Centrum nem csupán a kert létrehozásában segédkezett, a Debreceni K
DSZC