Hírek
Beke Ivett
60 éves jubileum
„Jövőt építünk, esélyt teremtünk” – 6 évtizedes fennállását ünnepelte Debreceni SZC Építéstechnológiai és Műszaki Szakképző Iskola jubileumi konferenciája, amely az intézmény Karrierhetének záróprogramjaként valósult meg.

A Debreceni Szakképzési Centrum 2023-ben indította útjára Karrierhét című rendezvénysorozatát, amelynek lényege, hogy minden iskolában legyen egy olyan hét, amikor céglátogatások, interaktív programok, önfejlesztő és szakmai előadások várják a már szakképzésben lévő tanulókat, segítve őket a munkaerőpiacon való eligazodásban. A Debreceni SZC Építéstechnológiai és Műszaki Szakképző Iskolában a tanulók az önmarketing, a pénzügyi tudatosság és a segítő civil szervezetek világával is megismerkedhettek. Az intézmény témahetének sajtónyilvános záróeseményén vállalati partnerek látogattak el a diákokhoz, hogy előadásaikkal segítsék a fiatalokat a karriertámogatásban. De nem csak a témahét adta a beszédtémát az iskolában, idén ünnepli ugyanis 6 évtizedes fennállását az intézmény. A zárórendezvény címe: „Jövőt építünk, esélyt teremtünk” – a 60 éves Debreceni SZC Építéstechnológiai és Műszaki Szakképző Iskola jubileumi konferenciája.
Az intézmény múltjáról
Az egykori 108-as, 1964 óta áll az építőipar szolgálatában, jelenleg négy ágazatban – épületgépészet, építőipar, fa- és bútoripar, kreatívipar – zajlik oktatás. Az iskola 30 éves fennállásakor 1994-ben vette fel Povolny Ferenc építőmester nevét. Ezzel egyidőben elindult a sajátos nevelési igényű tanulók szakmai oktatása, az esélyteremtés jegyében. A szakiskolai képzést egyedüli debreceni iskolaként biztosítja az Építech a tanulásban akadályozott diákok számára. A Debreceni SZC Építéstechnológiai és Műszaki Szakképző Iskola mai nevét a 2018/19-es tanévben vette fel.
A konferencia megnyitóján Kovács Zsolt, a Debreceni SZC Építéstechnológiai és Műszaki Szakképző Iskola igazgatója úgy fogalmazott: 6 évtized hosszú idő, egy iskola tekintetében pedig egy egész történelmi korszakot jelöl. Célkitűzése azonban nem változott: felkészült szakembereket képezni az épületgépészet, az építőipar és a faipar részére. Kovács Zsolt történelmi áttekintést adott az iskola múltjáról, fejlődéséről, tevékenységi körének bővüléséről. Az igazgató büszkén szólt a múltban itt tanuló, egykori tanulókról, akik mára sikeres vállalkozók, oktatók lettek. Elmondta, a tanulók oktatása során a gyakorlat, a munkaterületen végett produktív munkavégzés kiemelten fontos, ezután rámutatott, hogy a mai világban is van létjogosultsága az itt oktatott szakmáknak, szakemberekre ugyanis – mások mellett víz- gáz- fűtésszerelőkre, asztalosokra – ma is szükség van. Zárszóként pedig kérte a kollégáit, hogy tekintsenek bizakodással a jövőre.
Dr. Papp László polgármester köszöntőjének nyitógondolatként rámutatott, határtalan lehetőséget nyújtanak egyes újgenerációs videójátékok is, hogy az emberekbe kódolt alkotás, építés iránti vágyat kiteljesíthesse, lehetőséget biztosítva arra, hogy használva az emberi tudást, kreativitást valami szép, valami új dolgot hozhassanak létre. Úgy fogalmazott: „Debrecen polgármestereként szeretne mindenkit megerősíteni, hogy jó helyen vagyunk az Építech-ben.” Elmondta, minden nagy építőipari felfutás egyértelműen párhuzamban van a gazdasági fejlődéssel, „az építőipar a gazdaság hőmérője” – fogalmazott a városvezető. Debrecen egy kifejezetten perspektivikus lehetőség előtt áll, az elmúlt évtized a gazdaságfejlesztés robbanásszerű dinamikájáról szólt. Stratégiailag jelenleg a városépítés áll a középpontban, lakhatási kérdésekre folyamatosan válaszokat kell adni, várhatóak intézményi és panelprogramban megvalósuló fejlesztések, ezres nagyságrendű lakásprojekt jöhet a következő időszakban. Ez pedig igényli majd a tapasztalt, szakképzett munkaerőt- húzta alá. A polgármester végül köszönetet mondott az intézmény vezetőségének, akik gondoskodó iskolaként „hidakat építenek” az esélyegyenlőség jegyében.
Tirpák Zsolt, a Debreceni Szakképzési Centrum kancellárja beszédét azzal kezdte: 60 év az ember életében is meghatározó és egy intézmény életében is jó alkalom ara, hogy megünnepeljük a közös örömöket, és emlékezzünk a nehézségekre, amelyekből tanulni lehet. Debrecen városának egy olyan intézménye az Építech, amely alázattal, szeretettel nyit a közösségek felé, miközben épít. Épít a szó fizikai értelmében, amikor tanítja a fiatalokat építeni, és mindemellett jövőt is épít. Az építőipar fontossága megkérdőjelezhetetlen – mutatott rá Tirpák Zsolt, a kancellár szerint: szakmát tanulni nem megalkuvás, hanem jövő. Az intézményben a felnőttképzés is kimagasló, az oktatók elkötelezettsége megkérdőjelezhetetlen értékeket jelent, a felzárkóztatásra szoruló fiatalokat is támogatni tudják. A kancellár szellemi műhelyként utalt az intézményre, ahonnan sikeres felnőttek hagyják el az iskolapadokat. Elmondta: az Építech nyitott és befogadó, segíti a közösségeket erőn felül. Beszédének végén rámutatott: Debrecenben a siker titka az összefogás és együttműködés. Köszönetet mondott a városvezetésnek, a Debreceni Tankerületi Központnak és az intézmény oktatóinak, vállalati partereinek is.
Dr. Papp László polgármester egy emléklapot is átnyújtott az iskola vezetőségének a 60. jubileum alkalmából. A megnyitón elhangzott köszöntőket követően pedig kiosztották az „Építech építői” díjakat, amellyel olyan civil szervezetek, vállalati partnerek munkáját ismeri el az iskola, akik elősegítik az intézményben zajló szakmai oktatást és az esélyteremtő misszió oszlopos tagjaiként vesznek részt a közösség életében.
GALÉRIA
60 éves jubileum



KAPCSOLÓDÓ HÍREK

Sztárjaink a döntőben
Több mint 50 szakmában közel kétszáz diák méri össze tudását a XVIII. Szakma Sztár Fesztiválon április 28-án és 29-én Budapesten, ahol a Debreceni Szakképzési Centrum diákjai is megméretnek.
Pénzes László

Tehetséges fiatalokért báloztak idén a debreceniek
2025. január 25-én, 5 éves szünet után újra megtartották Debrecen Város Bálját. Az esemény bevételét szokás szerint karitatív célokra ajánlják fel a szervezők.
Kovács Szandra

Debrecen fenntarthatóságáért
A DSZC öt intézményének csapata is bejutott a Cívis Álom vetélkedő döntőjébe. A megmérettetés célja, hogy Debrecen középiskolás diákjait kreatív gondolkodásra ösztönözze, akik a mesterséges intelligencia segítségével megtervezhetik a város jövőjét.
DSZC