Hírek
DSZC
Elkészült a Gáborjáni Szabó Kálmán utcai telephely átalakítása és korszerűsítése
A fejlesztés eredményeként négy tanműhely létrehozása valósult meg, amely a gépészeti alapozó, gépi forgácsoló műhely, gyártási folyamat szimulációs labor, mechanikai mérőlaborok megalkotását foglalta magában, valamint az ezeket kiszolgáló tanulói öltöző, szociális helyiségek, oktatói öltöző, illetve a működéshez szükséges anyagraktár kialakítását jelenti. A Járműipari Képzőközpont sajtónyilvános átadását április 14-én tartottuk.
Dr. Hankó Balázs innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár a pénteki átadón hangsúlyozta: a szakképzés megújítása eredményes volt az elmúlt években, ezt bizonyítja, hogy egyre inkább növekszik a szakképző intézményeket választók száma. Hacsak a Debreceni Szakképzési Centrumot tekintjük, néhány évvel ezelőtt még 7 ezren, ma pedig már 12 ezren tanulnak itt. Mint mondta, a siker - a rendszer megújítása mellett - annak is köszönhető, hogy a gyakorlat került a fókuszba. Itt, a Járműipari Képzőközpontban a fiatalok olyan gyakorlati tudásra tesznek szert, amit később a duális képzésben, a műhelyekben tudnak továbbvinni. Az államtitkár elismerően beszélt arról, hogy a technikumok és szakképzők rangsorában a Debreceni Szakképzési Centrum számos intézménye szerepel a toplista élén. Hozzátette: az itt folyó munkát a BMW is elismerte, hiszen a DSZC 100 fiatalja tanulhat a vállalatnál duális képzésben. Mint mondta: Debrecennek németországi minőségű, színvonalú szakképzési rendszere van.
Dr. Papp László polgármester beszédében hangsúlyozta: Debrecen mögött egy nagyon izgalmas és intenzív időszak áll, de legalább ennyire intenzív lesz az előttünk álló néhány esztendő is. A városvezető kiemelte: az, ahogyan a város, a szakképzési centrum, az egyetem és a nagy oktatási fenntartó szervezetek együttműködnek a városban, olyan produktivitással bír, melynek köszönhetően egy nagyon erős bővülés jellemzi a debreceni oktatási piacot, különösen a szakképzési centrumot. Kiemelte, van egy latin mondás, ami annyit tesz, hogy "Nem az iskolának, az életnek tanulunk." - ennek a gyakorlati alkalmazása Debrecenben ragyogóan tetten érhető. Dr. Papp László arról is beszélt, hogy nagy kihívást jelent az a gazdasági fejlődés, amely jellemzi a várost, pár év leforgása alatt az ideérkező tőke nagyságrendje 11 milliárd euró felett van, 16 ezer új munkahelyet jelentve. A polgármester arra is emlékeztetett, évtizedeken keresztül azt kellett megtapasztalnunk, hogy az itt képzett diákok az erős gazdaság hiányában elindultak nyugatra, Közép- vagy Nyugat-Magyarország, Budapest irányába, esetlegesen el is veszítettük őket, mert elmentek Nyugat-Európába. Most azonban a gazdaságfejlesztési sikereknek köszönhetően hatalmas vállalati beruházások vannak a városban, rendkívüli munkalehetőségek. A városvezető szerint többek között ezen fejlesztésnek köszönhetően is olyan fiatalokat ad majd a szakképzés Debrecennek és a nemzetgazdaságnak, akik európai szinten is versenyképes tudással rendelkeznek.
Szilágyi Sándor, a Debreceni Szakképzési Centrum főigazgatója emlékeztetett: a kormány 2019-ben fogadta el a Szakképzés 4.0 stratégiát. Ebben 3 fő pillér szerepel: a vonzó oktatási környezet kialakítása; a korszerű ipari igényeknek megfelelő tudással rendelkező oktatók jelenléte a szakképzésben; a karrierlehetőség biztosítása a szakképzésbe jelentkezők számára. Ez a stratégiai elképzelés egyszerre jelenik meg ebben a megújult épületben. A főigazgató kiemelte: a Járműipari Képzőközpont a diákok szakmai fejlődését szolgálja majd és a tervek szerint további hat oktatóteremmel bővülhet a jövőben. Az épületben valósul meg a DSZC műszaki ágazataiban tevékenykedő intézményeinek alapozó oktatása, továbbá a partnervállalatok dolgozóinak oktatása, továbbképzése is korszerű oktatástechnikai eszközök bevonásával. Szilágyi Sándor elmondta: az elmúlt időszakban 1200 diák ismerkedhetett meg a Közlekedéstudományi Intézet szakképzésben alkalmazott virtuális oktatástechnikai eszközeinek használatával. Ez tulajdonképpen az épület "főpróbája" volt, de a tervek szerint 5 műszaki képzésben tevékenykedő DSZC-s iskola legalább 3000 diákja fogja látogatni az oktatóközpontot, ahol az új eszközök és szerszámok hozzájárulnak majd a tanulók korszerű és minőségi oktatásához.
Kapcsolódó sajtóanyagok:
Dehír | HAON | Cívishír
ELKÉSZÜLT A DEBRECENI GÁBORJÁNI SZABÓ KÁLMÁN UTCAI TELEPHELY ÁTALAKÍTÁSA
ÉS KORSZERŰSÍTÉSE, AMI A GINOP-6.2.7-20-2021-00024 AZONOSÍTÓSZÁMÚ „ÁGAZATI
KÉPZŐKÖZPONT KIALAKÍTÁSA A DEBRECENI SZAKKÉPZÉSI CENTRUMBAN” CÍMŰ
PROJEKT RÉSZEKÉNT VALÓSULT MEG
2023/04/14
Az Ágazati Képzőközpont kialakításának helyszíneként a Debreceni Szakképzési Centrum a Gáborjáni Szabó Kálmán utcai telephelyét jelölte ki (4028 Debrecen, Gáborjáni Szabó Kálmán utca 4.). A fejlesztés eredményeként négy tanműhely létrehozása valósult meg, amely a gépészeti alapozó, gépi forgácsoló műhely, gyártási folyamat szimulációs labor, mechanikai mérőlaborok megalkotását foglalta magában, valamint az ezeket kiszolgáló tanulói öltöző, szociális helyiségek, oktatói öltöző, illetve a működéshez szükséges anyagraktár kialakítását jelenti.
Az eszközbeszerzés tekintetében fontos célkitűzés volt, hogy a korszerűsített épületben létrehozott új műhelyek mind eszközfelszereltségben, mind a technikai háttérben megfeleljenek a kor elvárásainak. Az új eszközök és szerszámok hozzájárulnak a tanulók korszerű és minőségi oktatásához, a tanulók igényes környezetben sajátíthatják el szakmájuk munkafolyamatait.
A GINOP-6.2.7-20-2021-00024 azonosítószámú projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósult meg, a 247,39 millió forint európai uniós támogatás segítségével az Ágazati Képzőközpontban a Debreceni Szakképzési Centrum biztosítja a szakképzett munkaerő-utánpótlást, amely az ágazat fejlődésének elengedhetetlen feltétele. A megvalósítás fontos célja volt továbbá a duális képzés erősítése, a kis- és középvállalkozások hajlandóságának növelése a Debreceni Szakképzési Centrummal történő klaszter létrehozására, a duális képzéssel kapcsolatos adminisztrációs terhek racionalizálása, a szakképzett humánerőforrás biztosítása, valamint hosszútávon hozzájárulás a város gazdasági növekedéshez.
A projektről bővebb információt weboldalunkon, a „Projektek” menüpont alatt olvashatnak.
GALÉRIA
Járműipari Képzőközpont átadása
KAPCSOLÓDÓ HÍREK
Motiváció, karriertervezés, hogyan tovább – újra elindult a Karrierhét rendezvénysorozat
„A sikeres karrierút titka a belső motiváció” – így fogalmazott Puskás István alpolgármester a Debreceni SZC Kreatív Technikum Karrierhetének szerdai alkalmán. „Menjek, vagy maradjak" – Karrierlehetőségek Debrecenben címmel rendezett kerekasztal-beszélgetést az intézmény, ahol szakemberek, város- és oktatásvezetők segítették saját tapasztalataikkal, tanácsaikkal a résztvevő fiatalokat.
Beke Ivett
Újabb DSZC-Eötvös DSE sikerek
A szezon elején megírtuk, hogy a Magyar Röplabda Szövetség 2024/2025. évi bajnokságaiban a DSZC-Eötvös DSE már négy másodosztályú csapattal indul és mindegyik gárda célja a bentmaradás kiharcolása. Egyik együttesnek sem volt könnyű dolga, de végül mindegyiknek sikerült átugrania a lécet.
DSZC
Újra a kiütőé volt a főszerep a Beregszásziban
Versenyzési lehetőség, sikerélmény, egészségrenevelés – három fontos kulcsszó mentén zajlott a „Mozdulj, Debrecen! Amatőr Kiütő Bajnokság” középiskolai fordulója csütörtökön. A Debreceni SZC Beregszászi Pál Technikum és Kollégium második alkalommal adott otthont a korcsoportos rendezvénynek. A megmérettetésre több mint 230 diák nevezett. Széles Diána alpolgármester szerint: a résztvevő sportkedvelő diákok számára fontos, hogy most ők küzdhetnek iskolájukért, közösségükért.
Beke Ivett