Hírek
Pénzes László
Fogászati fejlesztés a Beregszásziban
A Debreceni SZC Építéstechnológiai és Műszaki Szakképző Iskola diákjainak köszönhetően gyermekfogászati rendelővel és öltözővel bővül a Debreceni SZC Beregszászi Pál Technikum és Kollégium.

Debrecen Megyei Jogú Város az országban egyedülállóan megtartotta az alapellátási szintű iskolafogászati ellátását és a fogszabályzás szakellátási feladatait is iskoláskorú gyermekek számára. Az iskolafogászati körzetek korszerűsítéséhez 6 új fogászati egységet szereztek be a Debreceni Egyetem által lebonyolított sikeres tendert követően, 61,2 m Ft összértékben a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet (DAEFI) és Debrecen Megyei Jogú Város közös finanszírozásában 50-50 %-os arányban. A Beregszásziban „munkába álló” kezelőegység beszerzési ára meghaladja a 10 m Ft-ot, míg a rendelő és a hozzá tartozó személyzeti öltöző, pihenő és mellékhelyiség kialakítását teljes mértékben a Debreceni Szakképzési Centrum vállalta és végezte el.
A munkálatokat Berki Ferenc, Molnár Zsolt és Király László oktatók vezetésével az Építech 9. évfolyamos építőipari ágazati alapképzésben résztvevő tanulói (6 fő kőműves; 12 fő burkoló; 3 fő festő, mázoló, tapétázó), valamint 12 felnőttképzési jogviszonyban lévő diák végezte. A több mint egymillió forint értékű felújítás részét képezte a mosdó helyiség megszüntetése (szaniterek leszerelése, falak bontása), a falak javítása (sarkok kialakítása, vakolás, glettelés, csiszolás), a padlózat javítása (bontás, betonozás), az aljzatkiegyenlítés, a falburkolat és a padlóburkolat hidegburkolása, PVC burkolat lefektetése az öltözőben, valamint falfestés a rendelőben és az öltözőben.
– Nagyon fontos a szakképzés, a szakemberek. A mai rendezvény pedig egy gyakorlati szemléltetése annak, hogy milyen is a képzésünk – mondta Tirpák Zsolt, a Debreceni Szakképzési Centrum kancellárja a rendelő ünnepélyes átadóján. – Az ágazati alapoktatás a 9. évfolyamon az a szakasz az építőipari oktatásban, amikor a szakma alapjait az oktatók irányításával kezdik elsajátítani a fiatalok, akik ekkor még tanműhelyben dolgoznak. Most ennek a műhelynek a határát átlépve kijöttek és itt végezték el azokat a munkákat, melyek egy fogorvosi rendelő kialakításához szükségesek. Ékes bizonyítéka ez annak, hogy a szakképzésnek van jövője és van benne lehetőség, hiszen tanulóink egy olyan közösségi teret hoztak létre, melyet az iskola és a körzet gyermekei aktívan használnak – fogalmazott.
– Debrecen igyekszik a diákok életének számos területén aktív szerepet vállalni, ilyen például az egészségügyi prevenció, az orvosi és iskolaorvosi kezelések vagy éppen az iskolafogászati szolgáltatás – mondta Dr. Papp László, Debrecen város polgármestere. – Éves szinten az iskolafogászati kezelések száma kiugróan magas a cívisvárosban: közel 80.000 szűrést bonyolítanak le a kollégák, akik kitűnő munkát végeznek. Most egy igazi együttműködésnek örülhetünk, hiszen a város az egyetemmel közösen létrehozta a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézetet, az intézet és a szakképzési centrum összefogásából pedig megújulhatott ez a rendelő – összegezte.
– Ez egy példaértékű fejlesztés, hiszen általában mi kivitelezzük az új épületeket, ám most komoly segítséget kaptunk a Debreceni Szakképzési Centrumtól, ugyanis az az alapgondolatunk, hogy iskolákba vigyük el a fogászatot, amik így a gyerekek közelében lesznek, megkönnyítve a fogászati ellátásukat – emelte ki Dr. Papp Csaba, a DAEFI igazgatója. – Itt, most egy áthelyezett fogászati körzetről is beszélhetünk, hiszen ez korábban nem létezett. A berendezéseket ugyan az intézetünk biztosította, ugyanakkor külön köszönet jár a szakképzési centrumnak azért, hogy egy öltöző-pihenőszobát is kialakíthattunk, ami a rendelőhöz hasonlóan biztosítja a kollégáink modern munkavégzését – mondta.
GALÉRIA
Fogászati fejlesztés a Beregszásziban



KAPCSOLÓDÓ HÍREK

Debrecen fenntarthatóságáért
A DSZC öt intézményének csapata is bejutott a Cívis Álom vetélkedő döntőjébe. A megmérettetés célja, hogy Debrecen középiskolás diákjait kreatív gondolkodásra ösztönözze, akik a mesterséges intelligencia segítségével megtervezhetik a város jövőjét.
DSZC

Debreceni batyu és kapros dübbencs
Tovább él a hagyomány, visszatért a debreceni páros kolbásszal, medvehagymával készített különleges péksütemény, és idén a kapor is terítékre került Debrecen Város Napján.
Beke Ivett

Diákjaink ma sem alszanak
Idén harmadik alkalommal rendezik meg az Aludj Máskor! 24 órás vetélkedőt Debrecen középiskolás diákjai számára. A Debreceni Szakképzési Centrum kilenc intézménye képviselteti magát a megmérettetésen, melynek tematikája a tudomány köré épül.
DSZC