Hírek
Beke Ivett
Innovatívan a gépjárműipar fejlődéséért
Új telephely is segíti ezután a Debreceni Szakképzési Centrum tanulóinak szakmai fejlődését. Három intézmény, mintegy 150 tanulója vehet részt korszerű környezetben gyakorlati és elméleti oktatásban, a pénteken átadott Gépjárműipari Innovációs Központban.

A Mikepércsi úton található képzőhely a járműipari képzés támogatása mellett hozzájárul a szervízhálózatok, kiemelten a kis- és középvállalkozások munkaerőpiaci utánpótlásához.
A Debreceni Szakképzési Centrum elkötelezett az innováció mellett és folyamatosan keresi is annak lehetőségeit. A minőségi oktatás fontos célkitűzés és kihívás is egyben, amelynek fenntartását, illetve még magasabb szintre való emelését szolgálja – mások mellett – az új Gépjárműipari Innovációs Központ is.
A járműipari szakképzés az elmúlt időszakban több területen is fejlődött: a képzésbe bekapcsolódott tanulói létszám, a képzési kínálat és mindemellett a szakmai színvonal tekintetében is. Kiemelkedően fontos szerepet szán a centrum a duális járműipari partnerekkel közös gyári, üzemi szakemberképzés képzési feltételeinek fejlesztésének. Ugyanakkor a gyártási folyamatok mellett a szervízfolyamatok és a szervízképzések is fókuszba kerülnek.
A területet érintő szervízképzés új helyszínéül szolgál az újonnan létrehozott Gépjárműipari Innovációs Központ. Itt a diákok a járműipari képzések szervízfolyamatait sajátíthatják el korszerű, életszerű környezetben, modern feltételekkel. A képzésen túl a diákok a tanulási folyamat során élő szakmai szituációkkal is találkoznak. Három járműipari képzéssel foglalkozó intézmény – a Debreceni SZC Brassai Sámuel Műszaki Technikum, a Debreceni SZC Beregszászi Pál Technikum és Kollégium, illetve a Debreceni SZC Baross Gábor Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium – tanulóinak szolgál gyakorlati, illetve elméleti képzőhelyként a szervízcentrum. Ez mintegy 150 tanulót jelent. Az új képzőhelyet pénteken adták át.
Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára elmondta: amikor a szakképzést elkezdték újrastrukturálni, három pillérre alapozták azt, és ezek mindegyikét jól példázza az átadott központ. Az első a motivált diákság, akiket az ösztöndíjprogramok, az új típusú munkáshitel is segítenek az életkezdésben. A második a motivált oktatói közösség, amit a két és félszeres oktatói bérelemelés is segít, a harmadik pedig az inspiráló munkakörnyezet, amelyet megad a most átadott centrum is. Az államtitkár rámutatott, 2022 óta 57%-kal nőtt a szakképzésből a felsőoktatásba jelentkezők száma, amely azt mutatja, hogy a szakképzés erőssé és meghatározóvá vált. Kiemelte, évről-évre tudnak intézményi felújításokra forrást biztosítani, a 21. századi szakképző intézményfejlesztési program keretében szerte az országban. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a magyar szakképzés a nemzetközi szakmai versenyek (2024 WorldSkills 10. hely, EuroSkills 2. hely) szintjén is jó eredményeket hoz, mindezek arra utalnak, hogy jó a szakképzés kijelölt iránya – zárta sorait.
Prof. Dr. Pósán László, az Országgyűlés Kulturális Bizottságának elnöke úgy fogalmazott „a Debreceni Szakképzési Centrum szó szerint belakta a várost”. Elmondta: az innováció legfontosabb talapzata a hozzáértő, a szakterületeket magas színvonalon művelő szakemberek - hiszen mit ér egy modern eszközpark olyan felhasználók nélkül, akik nem tudják a rendelkezésre álló technológiát működtetni? Ez az átadó egy olyan tanműhelyhez juttatja a fiatal szakembereket, amely a legkorszerűbb szakmai tudással vértezi fel őket.
Dr. Papp László polgármester elmondta, fontos, hogy a lehetőségeket ismerjük fel és ragadjuk meg, ennek az innovációs központnak a születése is egy ilyen pillanaton múlt. A polgármester gratulált a DSZC vezetőségének, hogy felismerték egy, a városban üresen álló épületben rejlő potenciált és sikeresen megvalósították benne képzési céljaikat. Debrecen Magyarország és a régió egyik legvonzóbb beruházási célpontja, de ha a város növekszik, ezt le kell követnie a szakképzésnek is, az egyetemnek is. Ma 10 ezerrel több diák van Debrecenben mint 10 évvel ezelőtt. A szervízcentrum az elektromobilitás új kihívásaihoz is alkalmazkodik, és ez a városban tevékenykedő kis- és középvállalkozások számára is együttműködési lehetőségeket biztosít.
Szilágyi Sándor, a Debreceni Szakképzési Centrum főigazgatója elmondta a Debreceni Szakképzési Centrumnak számos terve van a jövőre nézve, a Gépjárműipari Innovációs Központ átadója egy új mérföldkő ezen tervek sorában. A főigazgató rámutatott: büszkék arra, hogy a környezettudatosság szellemének jegyében új értelmet adtak egy régi épületnek, ahol mostmár a jövő generáció tehetségeinek képzése folyhat, mintegy 3500 m2 hasznos területen. A központban a szakmai elmélyülést a legmodernebb eszközök segítik. Nem csak abban a tekintetben valósult meg értékteremtés, hogy új eszközpark került ide, hanem korábbi, korszerűbbé tett eszközök is segítik az oktatást a tanműhelyekben. A főigazgató külön köszönetet mondott azoknak az oktatóknak és tanulóknak, akik az innovációs központ kialakításában szerepet vállaltak.
GALÉRIA
Innovatívan a gépjárműipar fejlődéséért



KAPCSOLÓDÓ HÍREK

A tartalmas szünidőért
A Debreceni Szakképzési Centrum és a Tanítsunk Magyarországért Program idén is nyári táborokkal várja a fiatalokat a pályaorientáció és a kompetenciafejlesztés jegyében.
DSZC

Az építőipar jövőjéért
A munka világának megismerését, a szakmaismeret bővítését és a vállalati kapcsolatok erősítését is fókuszba helyezte karrierhetén a Debreceni SZC Péchy Mihály Építőipari Technikum.
DSZC

Szakmai fejlődés, megújulás, együttgondolkodás
Ennek jegyében látta vendégül a Debreceni Szakképzési Centrum Dr. Pálmai Gergelyt, a Kulturális és Innovációs Minisztérium szakképzésért felelős helyettes államtitkárát.
Beke Ivett